AKTUALNOŚCI


Wyjazd na Węgry

Zapraszamy na zajęcia muzyczno-instrumentalne34

Sed ultrices pulvinar malesuada. Pellentesque vestibulum ultricies purus, sed faucibus ante hendr Czytaj całość

Zapraszamy na zajęcia muzyczno-instrumentalne33

Sed ultrices pulvinar malesuada. Pellentesque vestibulum ultricies purus, sed faucibus ante hendr Czytaj całość
ZOBACZY WSZYSTKIE ARTYKUŁY

HISTORIA NASZEJ WIOSKI


Jedną ze starszych miejscowości Śląska Opolskiego jest wioska Kuniów. Geograficznie położona jest około 40 km na północ od Opola, a od południa bezpośrednio graniczy z głównym miastem tej części Opolszczyzny - Kluczborkiem. Dlatego też historia Kuniowa ściśle związana jest z historią Kluczborka.

Zaś historia Kluczborka wiąże się z historią zakonu Krzyżaków (Krzyżowców) z czerwoną gwiazdą. Po wyprawach krzyżowych, kiedy Palestyna na powrót dostała się w ręce niewiernych, Krzyżowcy osiedlili się w Pradze, koło klasztoru franciszkanów, wyznaczając sobie za cel pielęgnowanie chorych. Z Pragi przybyli najpierw do Wrocławia, dokąd sprowadzeni zostali przez księżnę Annę, a jej synowie osadzili ich w miastach śląskich, między innymi w Kluczborku, około r. 1250, gdzie, zgodnie ze swą misją ufundowali szpital.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

ATRAKCJE TURYSTYCZNE


We wsi Kuniów istnieją szczątki XIX wiecznych kuźni i piekarni. To kulturowe dziewictwo obecnie znajduje się w rękach prywatnych właścicieli, którzy są ludźmi w podeszłym wieku. Dlatego też, aby zachować te tradycyjne dobra Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kuniów postanowiło utworzyć kompleks pomieszczeń regionalnych pod nazwą "Izba Pamieci Regionalnej i Rzemiosła", w skład której wchodzi kuźnia, piekarnia i izba regionalna.

NAJNOWSZE GALERIE


Widoki

Widoki

Warsztaty zdobienia pisanek i wykonywania ozdb wielkanocnych 2017

Warsztaty zdobienia pisanek i wykonywania ozdb wielkanocnych 2017